O nas

„Nigdzie nie odnajdziecie tak szerokich i czystych plaż, takiej ciszy w bezmiarze sosnowych lasów, porastających kolorowe wydmy, nigdzie indziej, dosłownie na całej półkuli, nie spotkacie tak zachwycających zachodów słońca” (fragment folderu reklamowego z początku XX w., cytowane za: Dariusz Barton „Dzieje kąpieliska i kurortu w Krynicy Morskiej).”

Serdecznie witamy na stronie Domu Wypoczynkowego RENA

Dom Wypoczynkowy RENA został wybudowany na początku XX wieku. Nazywał się wtedy Dünenhaus i swoją ozdobną architekturą wpisywał się idealnie w charakter Krynicy Morskiej jako willowego kurortu. Kurort Kahlberg (Łysa Góra, dawna nazwa miasta) powstawał na ziemiach Mierzei Wiślanej od drugiej połowy XIX wieku i trzeba przyznać, że zauroczeni okolicą majętni elblążanie urządzali go w wyszukanym i luksusowym stylu.

Dünenhaus przetrwał wojnę i jako obiekt podlegający FWP zmienił nazwę na 1 Maj. Na pocztówkach z powojennego okresu widać dobudowaną wieżyczkę, z której musiał roztaczać się okazały widok na całą okolicę. Z opowieści wieloletnich mieszkańców Krynicy wynika, że zarówno wieżyczkę jak i drewniane elementy zewnętrznej części zabudowy należało rozebrać. Były zbyt zniszczone i groziły zawaleniem.

Od 1996 roku budynek jest własnością prywatną. W ciągu tych dwudziestu lat udało nam się wyremontować znaczną część pokoi. W planach mamy dalsze prace modernizacyjne oraz renowacyjne, które prowadzimy pod czujnym okiem architekta i konserwatora zabytków. Marzy nam się, by Rena wyglądała podobnie jak w czasach swojej przedwojennej świetności i choć w części niosła pamięć o dawnych czasach.

Oprócz wartości historycznych RENA może pochwalić się bardzo dogodnym dla naszych Gości położeniem. Ulokowana jest na wysokiej wydmie, niedaleko plaży 150 m (aż trzy wyjścia nad morze do wyboru, z czego dwa z wygodnym dojazdem dla wózków) i blisko centrum miasta (100 m). W pobliżu są sklepy spożywcze, restauracja, bar rybny (ryby smażone i wędzone) i kościół.